Blue Waters Inn (Speyside)

Trinidad a Tobago

Hotel: Blue Waters Inn (Speyside) - iné voľné termíny
Hviezdičky:
Termín: 16.08.2024 - 31.08.2024 (16 dní)
Strava: Polpenzia
Orientačná cena: 4317 EUR
Doprava: Letecky Odlet: Praha
Typ pobytu: Pobytové | Pri mori
Typ zájazdu: Katalóg
Tip: |

Overiť dostupnosť a cenu | Naspäť


...


Nasledujú doplňujúce informácie k téme Slavonice:

Slavonice
mesto
Slavonice-Horní náměstí
Štát Česko Česko
Kraj (NUTS 3) Juhočeský (CZ031)
Okres (LAU 1) Jindřichův Hradec (CZ0313)
Obec s rozš. pôs. Dačice
Poverená obec Slavonice
Historická krajina Morava
Nadmorská výška 512 m n. m.
Súradnice 48°59′51″S 15°21′05″V / 48,997500°S 15,351389°V / 48.997500; 15.351389
Rozloha 45,72 km² (4 572 ha)
Obyvateľstvo 2 505 (1. 1. 2014) [1]
Hustota 54,79 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1260
Starosta Josef Urban
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 378 81
Miestne časti 7
Zákl. síd. jednotky 8
Katastrálne územie 8
LAU 2 (obec) CZ0313 547166
Adresa mestského
úradu
Městský úřad Slavonice
Horní náměstí 525
378 81 Slavonice
E-mailová adresa sekretariat@slavonice-mesto.cz
Poloha mesta v Česku
Poloha mesta v Česku
Wikimedia Commons: Slavonice
Štatistika: ČSÚ
Webová stránka: www.slavonice-mesto.cz
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Slavonice (nem. Zlabings) sú mesto v Česku v okrese Jindřichův Hradec v Juhočeskom kraji. 1. januára 2012 tu žilo 2 556 obyvateľov, z toho 1 278 mužov a 1 278 žien, pričom priemerný vek v meste bol 40,7 roka (muži 39,5 roka, ženy 41,9 roka).


Dejiny

Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1260. Pôvodná strážna osada, založená asi v 12. storočí na stredovekej krajinskej ceste spájajúcej Prahu s Viedňou, patrila do majetku pánov z Hradca (zlatá päťlistá ruža v modrom poli). V 14. storočí sa osada vďaka veľkolepej výstavbe premenila na mesto. Súčasťou boli dve námestia (dnes Náměstí Míru a Horní náměstí), ktoré boli obklopené stredovekými meštianskymi domami. Celá výstavba bola koncipovaná na veľmi úzkych pozemkoch, takže majitelia svoje domy a priľahlé hospodárstva smerovali hlavným vchodom na námestie a hospodárske budovy na zadné trakty svojich domov. Počas 16. storočia sa významná časť obyvateľstva mesta priklonila k luteránskej reformácii. Reformačná sgrafitová výzdoba celej rady meštianskych domov vtedajšieho luteránskeho obyvateľstva významne spoluutvára unikátnu atmosféru mesta Slavonice.[2]

Stará pošta, pôvodne preprahová stanica poštovej cesty z Viedne do Jihlavy

Počas tridsaťročnej vojny mesto vyplienili švédske vojská. V rokochu 1680-1681 postihol slavonických obyvateľov mor, ktorý si vyžiadal veľmi veľa životov. Z týchto veľkých útrap a vojen sa mesto spamätalo až na prelome 17. a 18. storočia. Dňa 27. marca 1750 vzbĺkol v meste veľký požiar, ktorý zničil veľkú časť oboch námestí a 44 domov spolu s mestskou vežou. Úpadok mesta, ktorý po týchto udalostiach nasledoval ešte prehĺbilo preloženie poštovej cesty z Viedne do Jihlavy cez Znojmo v roku 1760. Dom č. 62 bol v tejto dobe preprahacou stanicou na tejto ceste.

7. septembra 1902 bola vybudovaná a uvedená do prevádzky železničná trať medzi Slavonicami a Telčom a aj budova železničnej stanice vo Slavoniciach. O rok neskôr, v roku 1903 došlo k prepojeniu Slavonic s rakúskym Waidhofen an der Thaya a ďalej potom so stanicou Schwarzenau na cisárskej železnici z Viedne do Českých Budějovíc.

Po rozpade rakúsko-uhorskej monarchie v roku 1918 a vzniku Československej republiky reagovalo mesto s prevažne nemeckým obyvateľstvom pripojením k provincii Deutsch Südmähren so sídlom v Znojme. Do mesta bola preto v polovici roku 1918 povolaná čs. armáda, aby podrobila mesto moci nového československého štátu. V tej dobe rozpad monarchie ale znamenal veľké problémy pre miestne textilné továrne, ktoré stratili tradičné trhy v bývalej monarchii a táto situácia sa ešte zhoršila vypuknutím celosvetovej hospodárskej krízy na prelome 20. a 30. rokov minulého storočia. Elektrifikácia mesta bola dokončená pripojením na sieť ZME Brno v roku 1929. Pozdĺž štátnej hranice bola v rokoch 19361938 vybudovaná sústava pohraničných pevností, ktoré sa zachovali dodnes a sú zásluhou nadšencov udržiavané v dobrom technickom stave a prístupné verejnosti. Niektoré z týchto pevností sú priamo v intraviláne mesta. Po Mníchovskej dohode bolo mesto v októbri 1938 postúpené Nemecku a stalo sa súčasťou Nemeckej ríše. Slavonice sa však nestali súčasťou Župy Sudety na západných hraniciach krajiny, ale boli pričlenené do ríšskej župy Dolné Podunajsko (Niederdonau) susedného Rakúska.[3] Hranice medzi Československom a Nemeckou ríšou boli posunuté o 10 km na sever od Slavonic, so všetkými dôsledkami, ktoré rozpínavosť nemeckého nacizmu v tej dobe priniesla. České obyvateľstvo, až na malé výnimky, bolo odsunuté do vnútrozemia.

9. mája 1945 bolo mesto oslobodené vojskami Červenej armády. Na základe rozhodnutia víťazných veľmocí bolo v dvoch vlnách (1945 a 1946) odsunuté všetko nemecké obyvateľstvo a mesto bolo osídlené českým obyvateľstvom z vnútrozemia. V roku 1953 bolo mesto zahrnuté do tzv. hraničného pásma, čo zapríčinilo značnú izoláciu celého územia od ostatnej civilizácie a veľmi silne obmedzilo aj prípadný cestovný ruch v tejto oblasti. Až v roku 1960 pri reorganizácii okresov a krajov bolo zastavané územie mesta vyňaté z hraničného pásma a mohlo začať využívať cestovného ruchu.

31. augusta 1961 boli Slavonice vyhlásené mestskou pamiatkovou rezerváciou.

Vývoj mesta od roku 1945

V období rokov 1945 - 1989 bol v meste vybudovaný vodovod, kanalizácia, čistička odpadových vôd, centrálna kotolňa, budova novej základnej školy pre 650 žiakov so školskou jedálňou a dvomi telocvičňami (1978), kultúrny dom (1979), materská škola pre 120 detí (1983), nová hasičská zbrojnica, autobusová stanica, nový futbalový štadión, kolkáreň, postavené panelové sídlisko so 126 mestskými a družstevnými bytmi a pripravená nová obytná zóna pre stavbu nových individuálnych a radových rodinných domov. V tejto oblasti (ulica generála Svobodu a Lebedevová), prevažne miestni občania postavili 77 nových rodinných domov. Značnou mierou v tejto dobe prispeli k zvýšeniu počtu bytových jednotiek v meste miestne podniky, ktoré postavili bytové domy s celkovou kapacitou vyše 50 bytových jednotiek. Na konci 50. rokov 20. storočia sa začali tiež pravidelné a riadne opravy historického stredu mesta, najmä fasád domov na oboch slavonických námestiach, ktoré v tej dobe boli vo veľkej väčšine vo vlastníctve štátu. Na konci tohto obdobia bola tiež začatá výstavba zdravotného strediska a lekárne.

Po roku 1989 boli postavené ešte štyri mestské panelové domy s 56 bytovými jednotkami. Individuálna bytová výstavba sa výrazne nerozvíjala z dôvodu nedostatku stavebných parciel, ale aj z dôvodov ekonomických. Mesto pokračovalo v budovaní nových stavieb občianskej vybavenosti, ako správna budova na futbalovom štadióne a dom s opatrovateľskou službou, bola dostavaná budova zdravotného strediska a lekárne. Na štadióne bolo vybudované viacúčelové ihrisko s umelým povrchom. Miestny závod na spracovanie dreva postavil ekologickú spaľovňu drevného odpadu, ktorý sa pred tým vyvážal takmer bez úžitku na skládku. Spaľovňa teraz vyrába elektrickú energiu a teplo pre vlastnú potrebu podniku. Každoročne štát aj obec investujú značné finančné prostriedky na opravu a regeneráciu pamiatok. Do mesta bol v roku 1999 privedený zemný plyn. Boli vykonané rekonštrukcie povrchov oboch slavonických námestí, v posledných rokoch sa tiež podarilo opraviť časť miestnych komunikácií. Je postupne opravované a sprístupnené verejnosti mestské podzemie. V roku 2012 bola dokončená rekonštrukcia čističky odpadových vôd v hodnote takmer 90 miliónov korún.

Referencie

  1. Český statistický úřad – Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2014 (PDF; 504 KiB)
  2. Archivovaná kópia . . Dostupné online. Archivované 2014-03-25 z originálu.
  3. Archivovaná kópia . . Dostupné online. Archivované 2014-03-25 z originálu.

Pozri aj

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Slavonice

Externé odkazy

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Slavonice na českej Wikipédii.


Mestá a obce okresu Jindřichův Hradec

BáňoviceBednárecBednárečekBlažejovBořetínBřezinaBudečBudíškoviceCepCizkrajovČervený HrádekČeské VeleniceČeský RudolecČíměřČlunekDačiceDešnáDeštnáDívčí KopyDobrohošťDolní PěnaDolní ŽďárDomanínDoňovDrunčeDunajoviceDvory nad LužnicíFrahelžHadravova RosičkaHalámkyHamrHatínHeřmanečHorní MeziříčkoHorní NěmčiceHorní PěnaHorní RadouňHorní SkrýchovHorní SlatinaHospřízHrachovištěHříšiceChlum u TřeboněJarošov nad NežárkouJilemJindřichův HradecKačlehyKamenný MalíkovKardašova ŘečiceKlecKostelní RadouňKostelní VydříKunžakLáseniceLodhéřovLomnice nad LužnicíLužniceMajdalenaNová BystřiceNová OlešnáNová VčelniceNová Ves nad LužnicíNovosedly nad NežárkouOkrouhlá RadouňPečPísečnéPístinaPlavskoPlešePluhův ŽďárPolštěPonědražPonědrážkaPopelínPříbrazRapšachRatibořRodvínovRosečRosičkaSlavoniceSmržovStaňkovStaré HobzíStaré Město pod LandštejnemStráž nad NežárkouStrmilovStříbřecStřížoviceStudenáSuchdol nad LužnicíSvětceTřeběticeTřeboňÚjezdecVelký RatmírovVícemilVišňováVlčetínecVolfířovVydříZáblatíZáhoříZahrádkyŽďárŽupanovice

Zdroj:https://sk.wikipedia.org/wiki/Slavonice
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Copyright.sk © by Web. All rights reserved. | Zásady ochrany osobných údajov | Súbory cookies.
V prípade Vašich otázok nás prosím kontaktujte tu.



Vážime si Vaše súkromie

Svoj súhlas s ukladaním súborov cookies z nášho webového sídla osada.sk ako aj od tretích strán vo Vašom zariadení súvisiace s anonymizovaným spracovaním údajov za účelom zlepšenia navigácie a používania  našich stránok, efektívnejšieho použitia marketingových a remarketingových nástrojov a poskytnutím obsahu nás a tretích strán vyjadríte kliknutím na tlačidlo “Prijať všetky súbory cookies”.

Pokiaľ si želáte viac informácií alebo si želáte zmeniť nastavenie používania cookies, kliknite na tlačidlo “Spravovať nastavenia cookies”.


Prijať všetky súbory cookies Spravovať nastavenia cookies